Naše společnost vyrůstá z naší krajiny. Naše civilizace se zrodila jako zemědělská. Později do ní vstupují i města. Z hlediska údržby krajiny, ale i historických objektů, se celé dvacáté století chovalo k našemu prostředí dost macešsky. Venkov v současné době zápasí o své postavení ve společnosti, protože více než polovina obyvatel se odstěhovala do měst. I přesto jsme svědky toho, že v současné době se vesnice obnovuje po všech stránkách. Je to veliká zásluha občanských aktivit, spolků a soukromých zemědělců.

Církev má v tomto procesu obrody své pochopitelné poslání, protože historicky byla vždy většinově na venkově. Sakrální stavby souvisí se vznikem lidské kulturní civilizace a budova kostela se vyprofilovala  jako dominanta obce. Nyní se kostely renovují, upravují a adaptují na současné poměry, popřípadě se nově budují tam, kde doposud chyběly, jako třeba nyní oceněná stavba kostela v Sazovicích na Zlínsku. Tato iniciativa souvisí i s určitým kulturním obrozením, kterému napomohla svoboda. Nejde jen o generální opravy, ale také o návrat pravého smyslu samosprávy. Ta nemůže fungovat bez symbolů, jako jsou prapory, vlajky, erby, ale viditelnějších symbolů, jako jsou chrámy.

Nadace Patria Nostra nás vede k tomu, abychom znovu nalezli vztah určité lásky i odpovědnosti za tuto zem, o které zpíváme “zemský ráj to napohled”. Je to závazek do budoucnosti, aby naše krajina znovu ožila. Chtěl bych poděkovat iniciativě Patria Nostra, že se ujala monitorování a podpory tohoto hnutí. Připomíná nám, že duch sakrálních staveb, od kterého se odvíjejí morální hodnoty, vytváří tu nejvyšší hodnotu společenského života. Děkuji, že i díky vám může duše našeho národa růst. Tak ještě jednou má upřímná gratulace všem, kteří v této soutěži uspěli, i vám za vaše aktivity k obrodě venkova a společnosti

Dominik Duka, Arcibiskup pražský

Categories: AktualityOsobnosti

Translate »